20 fakti par laimi
- Pētījumi Lielbritānijā un ASV parāda, ka cilvēki ir tikpat laimīgi, kā 20. gs. 50. gados par spīti straujai ekonomiskajai augšupejai.
- Dažas sabiedrības ir laimīgākas par citām. Piemēram, ja briti būtu tikpat laimīgi kā dāņi, pasaulē būtu par 5 miljoniem vairāk laimīgo.
- Uzticība ir viens no laimes stūrakmeņiem. Skandināvijas valstīs apgalvojumam “Vairumam cilvēku var uzticēties” piekrīt vairāk par 60% iedzīvotāju un zīmīgi, ka šīs valstis ir vienas no laimīgu iedzīvotāju pilnākajām pasaulē.
- Ekonomiskā stabilitāte arī veicina laimi. Toties ekonomiskais kāpums – vien nedaudz.
- Laime ir mainīga. Pētījumi rāda, ka cilvēki, kas ilgstoši bijuši nelaimīgi, pēcāk piedzīvo ilgstošus laimes periodus.
- Attiecības, ģimene un cita veida saikne ar līdzcilvēkiem arī ir pozitīvisma un laimes avots.
- Septītais punkts nodrošina mentālo veselību, un pētījumi rāda, ka laimīgiem cilvēkiem 34 gadu vecumā tā ir (vidēji) kā 26-gadniekiem!
- Subjektīvā laimes izjūta korelē ar smadzeņu aktivitātes mērījumiem, draugu atbildēm par indivīda labklājību un novēroto indivīda rīcību ikdienas situācijās.
- Laba darīšana ir viens no veidiem, kā justies labi. Cilvēki, kas rūpējas par citiem, ir laimīgāki. Darot labu, smadzenēs aktivizējas atalgojuma struktūras – cilvēki to izjūt kā apbalvojuma saņemšanu.
- Empātija ir cilvēciska raksturiezīme. Ja draugs cieš no šoka stāvokļa, arī empātiskam cilvēkam reaģē tieši tie paši smadzeņu apgabali, kas ir aktīvi patiesajam cietējam.
- Pētījumi rāda, ka naudas tērēšana citu labā liek justies laimīgākam nekā tad, ja to iztērējam sev.
- Britu studentu proporcija, kuri uzskata, ka ir svarīgi attīstīt savu personisko filozofiju, ir kritusies, salīdzinot ar 20. gs. 60. gadiem, no 65 procentiem toreiz uz 45 – mūsdienās.
- Runājot par Lielbritāniju, jāsaka arī, ka šīs valsts iedzīvotāju emocionālās un uzvedības problēmas, salīdzinot ar 20. gs. 70. gadiem, ir paaugstinājušās divkārt.
- Psiholoģiskās terapijas, piemēram, kognitīvi – biheiviorālā, var pārveidot dzīves. Pēc četru mēnešu veiksmīgas terapijas pat klīniskas depresijas vai trauksmes izjūtas gadījumos ir iespējams atgriezties optimālā funkcionēšanas stāvoklī.
- Pēc astoņām apzinātas meditācijas nodarbībām cilvēki ir vidēji par 20 procentiem laimīgāki, salīdzinot ar kontroles grupu ar līdzvērtīgu veselības stāvokli.
- Indivīdi ar pozitīvu skatījumu ir mazāk pakļauti riskam saslimt ar gripu.
- Tas, ka esam laimīgi, ietekmē cilvēkus mums apkārt. Kontakts ar laimīgu cilvēku padara līdzcilvēkus laimīgākus vidēji par 15 procentiem!
- Vairums cilvēku kļūst veiksmīgi, kad saprot, cik laimīgi viņi ir. Kad esam pozitīvi, smadzenes ir daudz motivētākas, kreatīvākas, enerģiskākas un produktīvākas!
- Pozitīvas emocijas, – prieks, interese, lepnums, pacilātība – ietekmē ne tikai šo mirkli, bet arī ilgtermiņa labklājību.
- Laimei ir „U” veida forma – mēs esam vislaimīgākie jaunībā un vecumā un mazliet mazāk laimīgi – dzīves vidusposmā.
|